Elektrikli Bisiklet Almadan Önce Bilmeniz Gereken Püf Noktalar

Alba E-Bikes olarak bu yazımızda elektrikli bisiklet hakkında akıllara gelen genel sorulara cevap bulacağız.

Elektrikli Bisiklet Elektrik Faturasını Ne Kadar Etkiler?

Bu konuda halk arasında bir korku var. Model ve marka da bu faktörde önem taşımakla birlikte, şunu bilmek gerekir ki elektrikli bisiklet üreticilerinin yaptığı açıklamalar bu konuda önem taşımaktadır. Örneğin ortalama bir model elektrikli bisiklet 1000 kilometre yol alabilmek için 5 ile 10TL arası bir elektrik tüketir.

Elektrikli Bisiklet Kullanmak İçin Plaka - Ruhsat veya Ehliyet Gerekli Mi?

Her motorlu taşıt için bir ehliyet, ruhsat, plaka gerekiyorsa elektrikli bisikletlerinde bir motor gücü olduğuna göre şunu soruyoruz kullanmak için bir belgeye ihtiyacı var mı? 250 Watt dan düşük olanlar ve hızı 25 kilometrenin üzerine çıkamayan ve üzerinde olan pedalların insan gücüyle çevrilmesiyle ilerleyen bisikletler için plaka, ehliyet, ruhsat gerekli değildir.

Elektrikli Bisiklet Şarjı Ne Kadar Gider?

Her marka modelin ürettiği bataryanın dayanma zamanı da farklılık gösterir. Günümüzde sürülen elektrikli bisikletlerde ful bataryayla maksimum gidilen mesafe eski modellerde 40 ile 50 km iken yeni modellerde bu sayı 80 ile 100 km arası olmuştur. (Bisikleti kullanan kişinin ağırlığı, yolun inişli-çıkışlı oluşu ve yol durumu faktörü etkilidir.) Bu farklılığın ana nedeniyse sadece bataryanın büyüklüğüyle ilgilidir. Son çıkan modellerde çift batarya veya 2 batarya birleştirilerek çok daha büyük tek bir batarya bulunmaktadır.

Elektrikli Bisikletlerin Motor Gücü

Elektrikli bisikletlerin mevcut motor gücü bisikletin menzilini etkilemektedir. Bu nedenle elektrikli bisikletin motor gücü satın alma sürecinizde hangini veya neye göre tercih edeceğiniz konusunda önem taşır. Netleştirmek gerekirse; 500 Watt motor gücü olan bir elektrikli bisiklet ortalama aşağı yukarı 25 km yol gidebiliyorken, 1200-1500 Watt arası motor gücü olan bir elektrikli bisiklet yaklaşık 40 ile 50 km arası yol gidebilir. Gidiş mesafesinin biraz daha fazla olmasını isteyenler için ise 2000 Watt ve üstünde motor gücüne sahip olan bir elektrikli bisikletin 75 km ve üstü yol mesafesine kadar gidebildiğini belirtelim. Bu sayıların dışında seçim yaparken ihtiyacınız olan mesafeye uygun güçteki motora sahip elektrikli bisikleti seçip satın alabilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Neyle Çalışır?

Elektrikli bisiklet, bisikletçinin gücüyle elektrik motorunun gücünü birleştirir. Motor ve tekerleklerin aynı anda kullanılması normal şartlarda mümkün değildir. Teker dönerken, pedalların da aynı anda dönmemesi gerekir. Elektrikli bisikletlerde bu durum çözülerek, motor kullanılmaya başlandığında, pedalların da devreden çıkması sağlanır. Pedallar sadece motoru destekleyici konuma geçiş yapar. Bu mekanizma dahilinde elektrikli bisiklet sürüşü çok daha güvenli hale gelmiş olur.
Bloga dön

1 yorum

500 wat elektrikli motorunuz Takılı bisiklet kullanıyorum çok memnunum İlk denemede 30 km toplam olarak ana yolda denedim Önden çekişli çok iyi

LÜTFİ VARIŞ

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.