Alba Kit - Sıkça Sorulan Sorular

Alba elektrikli bisiklet dönüşüm kitlerinin menzilleri ne kadardır?

Genel olarak elektrikli bisiklet dönüşüm kitlerinin menzilleri 30-100+ km aralığındadır. Bu mesafe el gazı kullanım yoğunluğu, yol şartları, sürücü ağırlığı, ekstra taşınan yük, rüzgar, yokuşların dikliği ve uzunluğu gibi birçok şarta göre değişir. Ortalama menzil değerlerini teknik sekmesinin altında bulabilir, ihtiyaç duyarsanız daha yüksek kapasiteli batarya opsiyonlarını değerlendirebilirsiniz.

Alba elektrikli bisiklet dönüşüm kiteleri ile kadar eğimli yokuşları çıkabilirim?

Genel olarak elektrikli bisiklet dönüşüm kitlerinin çıkabileceği yokuş eğimleri nominal motor gücüne göre değişmektedir. Genel olarak, pedal asistanı kullanımı ile herhangi bir eğim sınırınız bulunmamaktadır. 250W gücüne sahip motorlarımız ise sadece el gazı ile yaklaşık %5 eğimli yokuşları pedal çevirmeden çıkabilirsiniz.

Watt saat (Wh) değeri nedir?

Watt saat değeri bataryanın ‘kapasitesinin’ değeridir. Bunu aynı bir otomobilin ‘benzin deposunun kapasitesi’ olarak düşünebilirsiniz. Bir bataryanın Wh değeri ne kadar yüksek ise menzili o kadar fazla olacaktır.

Alba kitlerin maksimum hızları nedir?

250W dönüşüm kitleri 24Km/s, 500W dönüşüm kitleri 40Km/s maksimum hıza sahiptir. Alba Mid750 ise 50+ Km/s hıza ulaşabilir. Detayları ilgili kitlerin teknik özellikler sekmesinde bulabilirsiniz.

Alba kitlerde kullanılan jant ve jant tellerinin özellikleri neler?

Alba kitler çift katlı özel e-bisiklet jantına örülü olarak sipariş sırasında seçilen jant çapında hazırlanır ve gönderilir. Alba kitlerde kullanılan jant telleri özel e-bisiklet jant telidir.

Elektrikli bisikletler yağmurda kullanılabilir mi?

Evet. Kullandığımız motorlar, göstergeler, kablolamalar uluslararası IP65 su ve toz dayanımına sahiptir. Ancak özellikle bataryalar birçok elektronik komponentten oluştuğu için uzun süre yağmurda dışarıda bırakmayı veya basınçlı su ile yıkanmasını önermiyoruz.

İstersem pedal çevirmeden de sürebilir miyim?

Evet. Tüm elektrikli bisiklet dönüşüm kitlerinde standart olarak el gaz kolu da gönderiyoruz. İstediğiniz anda pedal çevirmeden el gazı ile de kullanabilirsiniz.

Alba kitlerin montajı için hangi yardımcı aletlere ihtiyaç duyacağım?

İngiliz ve allen anahtarı ve basit bir tornavida yeterli olacaktır. Farklı kiteler için gerekli malzemelerin detayları için satış ekibimizle iletişime geçebilir veya kullanım kılavuzlarını inceleyebilirsiniz.

Alba kitlerin montajını nasıl yapacağım?

Alba elektrikli bisiklet dönüşüm kitleri montajını kendiniz yapabileceğiniz kadar basit tasarlanmıştır. Montaj kılavuzunu takip ederek kurulumu rahatlıkla yapılabilirsiniz. Montajını yapmakla ilgili çekinceleriniz var ise, bu işlemi montaj noktalarımızda da yaptırabilirsiniz. Montaj noktalarımınız belirli bir montaj ücreti talep edebilirler.

Tork koluna ihtiyacım var mı?

Hub motorlu kitler, motorun bisikletinize güvenle bağlanabilmesi için özel somunlar ile gönderilmektedir. Ancak özellikle yüksek tork üreten motorlar için tork kollarının ekstra bir güvenlik sağladığını göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Ön Hub Motor, Arka hub Motor veya Mid-Drive Motor? Hangi motor tipini tercih etmeliyim?

En iyi motorun ne olduğunu söylemek için genel bir kural yoktur. Kendi kullanım ihtiyaçlarınıza ve bisiklet tipine göre motor tercih edebilirsiniz. Her motor tipinin kendine özgü avantajları vardır. Genel olarak bilgi vermek gerekirse;

Ön Hub Motorlar: Montajı en basit olan motor tipidir. Bisikletin arka lastik göbeğinde bulunan aktarıcı, zincir, vites sistemi ile tamamen bağımsızdır. Ek olarak arka motorlara göre daha dengeli bir ağırlık dağılımı sağlar. Bu tip motorlar kullanılan elektrikli bisikletler ön tekerlek üzerinden motor desteği, arka tekerlek üzerinden kas gücü ile çalıştığı için iki tekerden çekiş denilebilir.

Arka Hub Motorlar: Çoğu bisikletin ağırlık dağılımı arka tekerleğe daha yakındır. Bu sebeple arka hub motorlar yol tutuşu oldukça iyidir. 750W gibi yüksek tork değerine sahip motorlar bisikletin ön çatalının kaldıramayacağı torkları ürettiği için arka hub motorlar tercih edilir. Montajları ön hub motorlara göre nispeten daha uzun sürecektir. Ayrıca ön göbek vitesi kullanılan modeller ve çoğu katlanır bisiklette de arka motorlar tercih edilir.

Mid-Drive Motorlar: Mid-Drive motorlar pedal göbeğine monte edilirler. Dolayısıyla lastik göbeğinde bulunan dinamolar veya göbek viteslerinden bağımsız olarak çalışırlar. Mid-Drive motorlar ürettikleri çok yüksek tork değerleri ile bilinirler. Bu motor tipleri küçük, kompakt ve yüksek verimlidir. Off-Road tipi kullanımda çok dik yokuşları olan bölgelerde hatta yük taşıma ihtiyacı durumunda tercih edilirler.

Pedal Asistanı nedir?

Pedal asistanı, pedal çevrilmeye başlandığında devreye girerek ve sürücüye istediği kadar destek verir. Daha hızlı pedal çevirdiğinizde motorun verdiği destek de artacaktır. Göstergede üzerinden pedal asistan seviyesi arttırılabilir veya azaltılabilir. İstediğinde Pedal Asistanı kapatılarak standart bir bisiklet gibi kullanmaya devam edilebilir. Tüm elektrikli bisiklet dönüşüm kitlerinde pedal asistanı standart olarak mevcuttur.

Kredi kartı ile alımlarda taksit seçeneği var mı?

Evet, havale/EFT indirimleri ve taksit seçenekleri için web sitemizi inceleyebilir veya satış ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Hangi şehirlere gönderim yapıyorsunuz, kargo ücreti ne kadar?

MNG/Yurtiçi veya UPS kargo ile Türkiye’nin her şehrine ücretsiz kargo ile gönderim yapıyoruz.

Ürünlerin garanti şartları nedir?

Tüm Alba kitlerde 1 yıl batarya garantisi ve diğer tüm komponentler için 2 yıl garanti sunuyoruz. Kullanım şartlarına uygun kullanımlarda kaynaklanan sorunlarda bire bir parça değişimi ile sorunlarınızı çözüyoruz.