Biz Kimiz

ALBA Elektrikli Ulaşım Araçları A.Ş. temiz teknolojiler ve mühendislik, düşük karbon ayak izi, enerji verimliliği ve yeşil ulaşım temalarını kendine misyon edinmiş bir şirkettir. Elektrik enerjisinin ulaşım araçlarında etkin kullanımı konusunda tecrübesi ile sektörde yer edinmiştir. Bu kapsamda, Mobilitenin geleceği, ulaşımın en çevreci ve en ekonomik şekli olan mikro elektrikli ulaşım araçlarımızı, şehir hayatının getirdiği ihtiyaçlar doğrultusunda yüksek performans ve olağanüstü bir sürüş deneyimi sunacak şekilde sıfırdan tasarlıyor ve üretiyoruz. ALBA, elektrikli bisikletler ve elektrikli-scooter; elektrikli bisiklet dönüşüm kiti olarak adlandırılan ve neredeyse her bisikleti elektrikli bir ulaşım aracına çevirebilen çözümlerle son kullanıcı tarafında yer almaktadır. Fabrika içi ulaşım ve taşımacılık, turizm ve hizmet sektörüne yönelik üretilen çözümlerle B2B tarafında yer alırken; Li-İon batarya üretimini de kendi bünyesinde yapmaktadır.

2018 yılında 3 ortaklı olarak kurulan ALBA Elektrikli Ulaşım Araçları A.Ş, öncelikle olarak 2 teker veya 3 teker mikro araçların (bisiklet sınıfı araçlar) elektrikliye çevrilme fikriyle yola çıkmıştır. Bu hedefle dönüşüm kiti ürün gamını kurgulayarak yolculuğuna başlamıştır. 2019 yılıyla beraber, elektrikli bisiklet ürün geliştirme ve üretim faaliyetleri ile mevcuttaki ürün gamına erişen şirket, ürün üretim yetisi haricinde işin mühendisliği ve teknolojisi konusunda da uçtan uca bir bilgi birikimine sahiptir.

Elektrikli ulaşım aracına dönüştürme konusunda müşteri ihtiyaçlarına ve kullanım yerine göre değişik ürün opsiyonları sunabilen ALBA, kendi markalı elektrikli bisikletlerinde de müşterilerine geniş bir yelpaze sunmaktadır. Elektrikli araçlar teknolojisini literatür bazında da takip eden ALBA, Li-Ion batarya paketlemesini ve test süreçlerini kendi bünyesinde kurduğu ayrı bir üretim tesisinde yapmaktadır. Enerji tarafındaki bu tecrübe, şirketin Li-Ion batarya üretimi konusu özelinde de farklı iş kollarında faaliyet göstermesine olanak sağlamaktadır.

ALBA, faaliyetlerini 2 ana tema üzerinden sürdürmektedir. Bunlardan ilki tüm ürün gamını simgeleyen “ALBA Ürün” ana kolu, diğeri ise “ALBA Proje” ana koludur. “ALBA Proje” kolu, kuruluş itibariyle sadece perakende tarafta değil, ticari tarafta da şirketin özellikle elektrik enerjisine dönüşüm konusunda gösterdiği faaliyetleri ve terzi dikim projeleri simgelemektedir. Fabrika içi mikro araçların elektrikliye dönüşüm projeleri, Li-Ion bataryalarla aydınlatma projeleri, ihtiyaca göre elektrikli bisiklet tasarım ve üretim projeleri gibi şirketin teknolojik yetisinin ön planda olduğu iş kolları “ALBA Proje” başlığı altında yer almaktadır.