Alba E-Bike - Sıkça Sorulan Sorular

Elektrikli bisiklet sürebilmek için herhangi bir ehliyete ihtiyacım var mı?

Hayır. Nominal motor gücü 250W ve 25 km/h üzerindeki hızlarda motor desteğini kesen, üzerinde olan pedalların insan gücüyle çevrilmesiyle ilerleyen bisikletler için ehliyet, ruhsat, plaka gerekli değildir.

Kimler elektrikli bisiklet sürebilir?

Kanunen bisiklet ve yol şeritlerinde 15 yaşını bitirmiş olan herkes elektrikli bisiklet kullanabilir.

Nerelerde elektrikli bisiklet sürebilirim?

Genel olarak elektrikli bisikletinizi yol güzergahı fark etmeksizin rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yol güzergahı üzerinde mevcut olan yokuşların hemen hemen her noktasını kolaylıkla çıkabilirsiniz. Eğimli ve yokuşlu yollarda, pedal asistanı kullanımı ile herhangi bir eğim sınırınız bulunmamaktadır. Kanunen eğer araç yolundan ayrılmış bir bisiklet yolu yok ise, trafik yolunun sağ şeridini kullanabilirsiniz.

Elektrikli bisikletimi yağmurlu ve/veya karlı havalarda kullanabilir miyim?

Kullandığımız motorlar, göstergeler, kablo ve kablo bağlantıları uluslararası IP65 su ve toz dayanımına sahiptir. Ancak özellikle batarya ve motor birçok elektronik bileşenden oluştuğu için elektrikli bisikletinizin uzun süre yağmurda dışarıda bırakılmasını veya basınçlı su ile yıkanmasını önermiyoruz.

En fazla ne kadar hıza çıkabilirim?

250W motor, 24Km/s maksimum hıza sahiptir. Fakat pedal ile isteğiniz hızlara çıkabilirsiniz.

Elektrikli bisikletin sürüş tipleri neler?

Elektrikli bisikletinizde iki tip sürüş tercih edebilirsiniz: 1) Pedal göbeğinde bulunan PAS (Pedal Asistan Sistemi) ile pedal çevirmeye başladığınız anda motor devreye girerek pedal çevirmenize yardımcı olur. 2) Elektrikli bisikletinizi PAS desteği veya el gazı kullanmadan istediğiniz anda normal bir bisiklet gibi kullanabilirsiniz.

Gösterge tipleriniz neler ve ne farkları var?

Alba Elektrikli bisiklette standart olarak Kingmeter OEM T320 LED ekran bulunur. LED ekranlar küçük, kompakt ve fonksiyonel tasarıma sahiptir. LED ekran üzerinde; Batarya durumu göstergesi, Pedal asistan seviyesi, On/Off butonu ve Aydınlatma butonu bulunur. Bunun yanı sıra, siparişinizi oluştururken opsiyonel olarak Renkli Key-Disp OEM KD218 ekran tercih edebilirsiniz. Renkli LCD Gösterge yolculuğunuz sırasında ihtiyacınız olabilecek birçok yol bilgisini size sunar. LED ekrandaki bütün özelliklere ek olarak; Hız göstergesi, Toplam gidilen mesafe göstergesi anlık ve kümülatif, Ön aydınlatma açma/kapama, Anlık çekilen akım değeri göstergesi ve Hata kodları bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Menzilimi nasıl hesaplayabilirim?

Genel olarak elektrikli bisikletlerin menzilleri 30-60 km aralığındadır. Bu mesafe el gazı kullanım yoğunluğu, yol şartları, sürücü ağırlığı, ekstra taşınan yük, rüzgar, yokuşların dikliği ve uzunluğu gibi birçok şarta göre değişir. Opsiyonel olarak tercih edebileceğiniz Renkli Key-Disp OEM KD218 ekran ile yaptığınız toplam veya anlık mesafeyi görüntüleyebilirsiniz. Ortalama menzil değerlerini teknik sekmesinin altında bulabilir, ihtiyaç duyarsanız daha yüksek kapasiteli batarya seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Maksimum sürücü ağırlığı ne kadar?

Maksimum sürücü ağırlığı 120 Kg’dır.

Pedal asistan sistemi nasıl çalışıyor?

PAS sistemi, pedal çevirmeye başladığınız anda motorun devreye girmesini sağlayarak pedal çevirmenize yardımcı olur. Pedal göbeğinde bulunan PAS (Pedal Asistan Sistemi) hangi hızda pedal çevirdiğinizi ölçerek, size destek verir. Pedalları çevirmediğiniz zaman motor hareketsiz kalır. Çalıştığında ise, motor tarafından sağlanan güç artar, esnek ve kolay bir sürüş sağlanır.

Elektrikli bisiklet yönetimi için herhangi bir aplikasyon kullanıyor musunuz?

Hayır. Elektrikli bisikletinizin kullanımı için ihtiyaç duyacağınız ayarların yönetimini sürüş öncesi veya sürüş sırasında elektrikli bisikletiniz üzerinde bulunan LED veya LCD ekranınız ile rahatlıkla yapabilirsiniz.

Elektrikli bisikletin ağırlığı ne kadar?

Alba Fold X model elektrikli bisiklet ağırlığı batarya dahil 23 Kg, Alba Fold2 batarya dahil 19.5 Kg ve Alba Explorer batarya hariç bisiklet ağırlığı 24 Kg’dir.

Size nasıl ulaşabilirim?

İletişim bilgilerimiz için "iletişim" görüntüleyebilirsiniz. Bizlere telefon, whatsapp ve e-mail yolu ile ulaşabilir veya Bursa’daki Alba ana merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Elektrikli bisikletin lastiklerinin özellikleri neler?

Özellikle elektrikli bisiklet endüstrisinde kullanılmak üzere tasarlanan Kenda lastikler, ıslak ve kaygan zeminde güvenli bir tutuş sağlar.

Elektrikli bisikletimi gece sürebilir miyim?

Evet. Alba elektrikli bisikletiniz sürüşlerinizi güvenli kılan birçok komponent içerir. Elektrikli bisikletinizde bulunan jant farı, ön ve arka farlar gece sürüşlerinizde hem yayaların sizi fark etmesi hem de araçların sizi görebilmesine olanak sağlar. Elektrikli bisikletiniz sessiz bir şekilde çalışır, bu nedenle seyir halindeyken özellikle yaya geçitlerinin ve bağlantı yollarının olduğu noktalarda elektrikli bisikletinizdeki uyarıcı zili kullanmanız da güvenliğiniz için önem taşır.

Neden ALBA?

ALBA elektrikli bisiklet; yapısı, konforu, son teknoloji tasarımı, motor ve batarya sistemleri ile adeta geleceğe yön veriyor. Standart bir bisiklet ile aşılması güç engeller ve yollarda, çok fazla efor ve enerji kaybedeceğiniz alanlarda, Alba ile zorlanmazsınız. Her türlü yol ve zeminde güvenli, konforlu ve ekonomik bir yol keyfini sorunsuz bir şekilde sürebilirsiniz. Farklı batarya, şarj aletleri, gösterge opsiyonları ve renk seçenekleri ile Alba bisikletinizi kullanım amacınıza göre kişiselleştirebilirsiniz. Alba elektrikli bisikletiniz sürüşe hazır bir şekilde kutusunda gönderiliyor. Hiçbir montaj yapmadan, kutusundan çıkarıp sürebilirsiniz. Satış öncesi ve satış sonrası %100 ALBA desteği ile bütün soru ve sorunlarınızda ALBA ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızdadır.