Elektrikli Bisiklet Nedir?

Elektrikli bisikletlerin temel farkı standart bisikletlere göre pedal kuvvetine ek olarak istendiğinde elektrik desteğinin devreye girerek sürücüye destek olmasıdır. Çoğu elektrikli bisiklet her şeyden önce bir bisiklettir. Yani elektrik sistemi ihtiyaç olduğunda pedal kuvvetine ek olarak devreye girer. Aynı zamanda bisiklet sınıfında oldukları için ehliyet, plaka, trafik sigortası gibi kanunu zorunluluklardan muaftır. Elektrikli bisiklet fikri aslında yeni bir fikir değil. İlk olarak 1881 ‘de Gustavo Trouve Fransa ‘da elektrikli bisikleti icat eder ve ilk deneylerini yapar. Ancak o zamanın teknolojik şartları e-bike' ların hızlı gelişmesine imkan vermez.

Yıllar geçtikçe şirketler ve kullanıcılar benzinli-içten yanmalı motorları bisikletlerin üzerine ekleyerek scooter veya motorsiklet tarzındaki taşıtları üretirler. Ancak, fosil yakıtlar ile çalışan motorların havayı kirletmesi, sesli çalışmaları, yüksek hızlarından dolayı güvensiz olmaları, yüksek bakım maliyetleri, spora izin vermemeleri gibi çok ciddi handikapları bulunuyor. Yeni yüzyılda elektrik motorlarındaki ve batarya teknolojilerindeki müthiş gelişmeler ile elektrikli bisikletler geleceğe yeniden yön veriyor.

Elektrikli bisiklet nedir, alba elektrikli bisiklet, bisiklet motoru

       Çoğu elektrikli bisiklet, standart bir bisikletin tasarımını, geometrisini ve bileşenlerini içerir, ancak şarj edilebilir bir batarya ile çalışan ek bir elektrik motoruna sahiptir. Elektrik motoru, sürücüye yokuşların üstesinden gelmek için otomatik veya manuel olarak ekstra güç verir veya istendiğinde standart bir bisiklet gibi kullanılır.

        Elektrikli bisikletler, elektrikli bir motor desteği ile ek güç sağlayarak, daha fazla insanın hiç olmadığı kadar bisiklet sürmesine ve hayal edebileceğinden daha ileri gitmesine olanak sağlıyor. Bunun nedeni, elektrikli bisikletlerin birçok insan için bisiklete binmeyi engelleyen dik yokuşlar, terleme, aşırı yorgunluk, uzun mesafeleri gidememe korkusu gibi sebepleri ortadan kaldırmasıdır. Bu nedenle, elektrikli bisikletler daha fazla insan için işe yarayan, işe ya da okula gidip gelmek, yeni yerler keşfetmek ya da sadece şehirde gezmek için tercih edilen bir araç olarak karşımıza çıkıyor.şehirde elektrikli biisklet, e-bike nedir

Neden Elektrikli Bisiklet?

Genellikle doğal olarak insanlar normal bir bisiklet veya bir scooter yerine neden elektrikli bir bisiklet almaları gerektiğini merak ediyorlar. Bu çok sorulan haklı bir soru. Daha önce de belirtildiği gibi istendiğinde elektrik motoru pedal kuvvetinize ek bir güç sağlar. Dolayısıyla bisiklet ile ulaşımı en fazla sınırlayan faktör olan yokuş çıkma artık sorun olmaktan çıkar. Scooterlar ise farklı bir kategoridedir. Elektrikli bisikletler de bisiklet sınıfına girerler böylece ehliyet ve plaka zorunluluğundan muaftır. Taşınabilirdir, bu özelliği elektrikli bisikletlerin gelişmesine yardımcı olan en tatlı nokta. Şimdi bir karşılaştırma yaparak biraz daha inceleyelim.

Karşılaştırma: Normal Bisikletler vs. Elektrikli Bisikletler

   Bisikletler yüzlerce yıldır kullanılan, insanoğlunun icat ettiği en verimli taşıtlardan biri. Ancak sadece bacak kuvveti ile hareket ettiğinden bazı insanlar istediği kadar uzağa gidemiyor veya en basitinden bisikletten tamamen uzaklaşıyor. Veya seyahat edilecek yol üzerindeki yokuşlar ve terleme kullanıcıyı bisiklete binmekten alıkoyuyor. Elektrikli bisikletler aynı zamanda orta yaş üzeri kişiler ve fiziksel olarak bisiklete binecek kadar fit olmadığını düşünen kişiler için de imkansız görünen bu fiziksel aktiviteyi mümkün kılıyor. Çoğu zaman düzenli bisiklet sürmek, arabalara ve diğer ulaşım opsiyonlarına kıyasla gereken fiziksel efordan dolayı tercih edilmiyor. Elektrikli bisikletler ile bu kıyas tamamen ortadan kalkıyor.

     Çoğu elektrikli bisiklet, sürücünün elektrik motoru tarafından ne kadar güç verilmesi gerektiğini belirleyen pedal desteğine sahiptir. Böylece, bir sürücü pedal çevirdiğinde, motor otomatik olarak devreye girer. Bazı bisikletlerde ayrıca bir motosiklete veya bir scootera benzeyen manuel bir gaz pedalı bulunur. Bu da sürücünün ihtiyaç duyduğu anda güce erişmesini sağlar. 

    Elektrikli bisikletler, elektrik motorundan ek bir güç sağlayarak çoğu insanı bisikletten uzaklaştıran tüm engelleri ortadan kaldırıyor. Bir Alba E-Bike, standart bisikletlerin sürüş keyfini aynı şekilde koruyarak, daha uzun mesafelere gitmesine, dik yokuşları rahatlıkla tırmanmasına olanak sağlıyor. Ayrıca elektrikli bisiklet kullanıcıları ekstra ağırlık konusunda endişe duymadan ek eşya taşıyabiliyorlar.

    Elektrikli bisiklet kullanmak için onlarca neden var. Sağlıklı, ekonomik olması, pratiklik, taşınabilirlik bunlardan sadece birkaçı. Elektrikli bisikletler bu özellikleri ile tüm dünyada hızla popülerlik kazanıyor. İster şehirlerde, ister hafta sonu gezintilerinde veya doğada, elektrikli bisikletinizi kullanarak, sizde bu dünya çapındaki hareketin bir parçası olabilirsiniz.

Karşılaştırma: Elektrikli Bisikletler vs. Otomobil

Otomobiller dünyada en çok kullanılan ulaşım aracı, ancak bu onu dünyanın en iyi ulaşım şekli yapmasına yetmiyor. Özellikle şehir içi ulaşımında park problemleri, trafik, hava kirliliği üretmesi, bakım masrafları, benzin/mazot masrafları, yüksek vergiler, hareketsiz bir yaşam sunması/egzersiz eksikliği otomobil ile ulaşımın en büyük negatif etkileri. Elektrikli bisikletler bu noktalarda otomobillere en iyi alternatif olarak ortaya çıkıyor. EPA²'nın yaptığı bir araştırmaya göre otomobiller yapılan yolculukların %60’ı 5 milden (yaklaşık 8km) %50 ‘si 3 milden (yaklaşık 5 km ) den daha az. Bu durumda elektrikli bisiklet yerine, her yere otomobil ile gitmenin ne kadar mantıklı bir ulaşım şekli olduğu tekrar düşünülmeli.

Elektrikli Bisikletlerin Popülerliği Artıyor

 Elektrikli bisikletler; elektrikli arabalar, motosikletler, scooterlar, tekneler, otobüsler, Segway'ler ve daha fazlasını içeren ve çok hızlı büyüyen elektrikli ulaşım araçları hareketinin bir parçasıdır.   2016 yılında, Asya Pasifik bölgesi 32,8 milyon elektrikli bisiklet satışını gerçekleştirirken, Batı Avrupa Navigant Research'e göre 1,6 milyon oldu.    ABD'deki eBike pazarı, eCycleElectric tarafından yapılan son araştırmaya göre 2016 yılında %70 oranında artarak 251.000 e-bisiklete ulaştı. Elektrikli bisikletlerde dünya çapında bir lider olan Çin'de, yolda yaklaşık 200 milyon elektrikli bisiklet var ve bu rakama her yıl yeni 20 milyon adet daha ekleniyor.    
Hindistan, ABD, Almanya, Hollanda, İskandinavya ve İsviçre'de elektrikli bisiklet satışları da artmaktadır. Hollanda'da elektrikli bisiklet satışları 2014'ten 2015'e %24 oranında yükselirken, Almanya'da elektrikli bisiklet satışları 2014'e göre %11,5 oranında büyümüştür. Almanya’da sadece posta servisi Deutsche Post posta dağıtımı için 6200 e-bisiklet kullanmaktadır. Elektrikli bisiklet kullanımındaki artış, bir dizi farklı faktörden kaynaklanmaktadır. Elektrikli bisiklet teknolojisi, performans ve güvenilirlik açısından önemli ölçüde gelişme kaydetti ve dünya genelinde insanlar elektrikli bisiklet kullanmanın sayısız faydasını görüyorlar. Elektrikli bisikletler, herkesin uzun mesafelere bisiklet ile gidebilme ve aynı zamanda günlük sporunu yaparak sağlığını da koruma imkanını sağlıyor. Bu teknoloji, kentsel alanlarda yaşayan çok sayıda kullanıcının işe gidip gelmelerini hızlandırabilmesine, trafik sıkışıklığı ve hava kirliliğini azaltmaya katkıda bulunabilmesine yardımcı oluyor.

Elektrikli Bisikletlerin Faydaları Nelerdir?

Buraya kadar elektrikli bisikletlerin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlattık. Bu bölümde elektrikli bisikletlerin artı ve eksi yönlerini anlatacağız böylelikle bir e-bike sahibi olmak isteyip istemediğinize daha net karar verebilirsiniz.

Elektrikli Bisikletlerin Artı Yönleri;

  • Kolay ulaşım
  • Zaman ve paradan tasarruf
  • Ekstra yük taşıyabilme
  • Sağlığa olumlu etkisi
  • Hafif ve taşınabilir olması
  • Dışarıda daha çok vakit geçirmek

Ucuz Ulaşım

Elektrikli bisikletlere sahip olmak, araba kullanmaktan çok daha ucuzdur ve çoğu durumda bir otomobilin aynı taşıma işlevlerini yerine getirebilir, özellikle çoğu eBike tek bir şarjla 30-100 km seyahat edebilir. Elektrikli bisikletler sahipleri, benzin, ehliyet, sigorta ve otopark ücretleri için ödeme yapmak zorunda değildir. Bu elektrikli bisikletleri, en ucuz ulaşım araçlarından biri yapar.

Kolay Ulaşım

Öncelikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerde birçok kişi her gün işe gitmek için trafikte uzun süre beklemek ve otopark bulmak için zaman harcamak zorunda kalıyor.

İş ile ev arasında gideceğiniz mesafe normal bir bisiklet ile yorucu olsa da elektrikli bisiklet ile yorucu olmaktan çıkıp, tam bir keyfe dönüşebilir. Eğer yaşadığınız yerde iyi toplu taşıma seçenekleriniz varsa elektrikli bisikletinizi toplu taşıma ile birleştirebilirsiniz.

Sağlıklı Ulaşım

Çoğu elektrikli bisiklet, sürücülerin istedikleri kadar egzersiz yapmasına izin verir, bu da yaşamınıza daha fazla fiziksel aktivite katmanın harika bir yoludur ve genel sağlığa büyük katkıda bulunabilir. Elektrikli bisiklet sürerken kalbinize, ciğerlerinize ve kaslarınıza çalışmak için biraz yer veriyorsunuz. Elektrikli bisiklete binenlerin normal bir bisiklete bindiklerinden üç kat daha fazla sürdüğünü gösteren araştırmalar bulunuyor. Çünkü bir elektrikli bisiklet ter, tepeler ve rüzgar ile uğraşmanın zorluklarını çözüyor ve normal bir bisiklet sürmekten çok daha eğlenceli hale getiriyor.

Vücudunu Forma Sokun

Bir elektrikli bisiklet, sürücülerin sürüş sırasında ne kadar egzersizi seçeceklerini seçmelerine izin verdiğinden, elektrikli bir bisiklet insanların yeniden forma girmeleri için mükemmel bir yoldur. Bir sürücü, kendilerini rahat hissedecekleri kadar az veya çok enerji harcayarak şehir içinde dolaşabilir. Bu, sürücülerin kademeli olarak egzersiz yapma, kas ve dayanıklılık kazanma yeteneklerini sağlar. Bu eklem ağrısı, astım ve diğer koşulları olan insanlar için yararlı olabilir.

Dışarıda Zaman Harcayın

Dışarıda geçirilen zamanın stresi azalttığı, zihinsel enerjiyi sağladığı, iltihabı azalttığı ve kısa süreli belleği iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Elektrikli bisiklet, trafikte bekleyen bir arabada oturmak yerine, dışarıda olmanıza olanak sağlar.

Yorum Bırak

Yorumların yayınlanmadan önce onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın

x