Elektrikli Bisiklet Nedir?

  Elektrikli bisikletlerin temel farkı standart bisikletlere göre pedal kuvvetine ek olarak istendiğinde elektrik desteğinin devreye girerek sürücüye destek olmasıdır. Çoğu elektrikli bisiklet her şeyden önce bir bisiklettir. Yani elektrik sistemi ihtiyaç olduğunda pedal kuvvetine ek olarak devreye girer. Aynı zamanda bisiklet sınıfında oldukları için ehliyet, plaka, trafik sigortası gibi kanunu zorunluluklardan muaftır. Elektrikli bisiklet fikri aslında yeni bir fikir değil. İlk olarak 1881 ‘de Gustavo Trouve Fransa ‘da elektrikli bisikleti icat eder ve ilk deneylerini yapar. Ancak o zamanın teknolojik şartları e-bike' ların hızlı gelişmesine imkan vermez.

    Yıllar geçtikçe şirketler ve kullanıcılar benzinli-içten yanmalı motorları bisikletlerin üzerine ekleyerek scooter veya motorsiklet tarzındaki taşıtları üretirler. Ancak, fosil yakıtlar ile çalışan motorların havayı kirletmesi, sesli çalışmaları, yüksek hızlarından dolayı güvensiz olmaları, yüksek bakım maliyetleri, spora izin vermemeleri gibi çok ciddi handikapları bulunuyor. Yeni yüzyılda elektrik motorlarındaki ve batarya teknolojilerindeki müthiş gelişmeler ile elektrikli bisikletler geleceğe yeniden yön veriyor.

Elektrikli bisiklet nedir, alba elektrikli bisiklet, bisiklet motoru

       Çoğu elektrikli bisiklet, standart bir bisikletin tasarımını, geometrisini ve bileşenlerini içerir, ancak şarj edilebilir bir batarya ile çalışan ek bir elektrik motoruna sahiptir. Elektrik motoru, sürücüye yokuşların üstesinden gelmek için otomatik veya manuel olarak ekstra güç verir veya istendiğinde standart bir bisiklet gibi kullanılır.

        Elektrikli bisikletler, elektrikli bir motor desteği ile ek güç sağlayarak, daha fazla insanın hiç olmadığı kadar bisiklet sürmesine ve hayal edebileceğinden daha ileri gitmesine olanak sağlıyor. Bunun nedeni, elektrikli bisikletlerin birçok insan için bisiklete binmeyi engelleyen dik yokuşlar, terleme, aşırı yorgunluk, uzun mesafeleri gidememe korkusu gibi sebepleri ortadan kaldırmasıdır. Bu nedenle, elektrikli bisikletler daha fazla insan için işe yarayan, işe ya da okula gidip gelmek, yeni yerler keşfetmek ya da sadece şehirde gezmek için tercih edilen bir araç olarak karşımıza çıkıyor.şehirde elektrikli biisklet, e-bike nedir

Karşılaştırma: Normal Bisikletler vs. Elektrikli Bisikletler  

   Bisikletler yüzlerce yıldır kullanılan, insanoğlunun icat ettiği en verimli taşıtlardan biri. Ancak sadece bacak kuvveti ile hareket ettiğinden bazı insanlar istediği kadar uzağa gidemiyor veya en basitinden bisikletten tamamen uzaklaşıyor. Veya seyahat edilecek yol üzerindeki yokuşlar ve terleme kullanıcıyı bisiklete binmekten alıkoyuyor. Elektrikli bisikletler aynı zamanda orta yaş üzeri kişiler ve fiziksel olarak bisiklete binecek kadar fit olmadığını düşünen kişiler için de imkansız görünen bu fiziksel aktiviteyi mümkün kılıyor. Çoğu zaman düzenli bisiklet sürmek, arabalara ve diğer ulaşım opsiyonlarına kıyasla gereken fiziksel efordan dolayı tercih edilmiyor. Elektrikli bisikletler ile bu kıyas tamamen ortadan kalkıyor.

     Çoğu elektrikli bisiklet, sürücünün elektrik motoru tarafından ne kadar güç verilmesi gerektiğini belirleyen pedal desteğine sahiptir. Böylece, bir sürücü pedal çevirdiğinde, motor otomatik olarak devreye girer. Bazı bisikletlerde ayrıca bir motosiklete veya bir scootera benzeyen manuel bir gaz pedalı bulunur. Bu da sürücünün ihtiyaç duyduğu anda güce erişmesini sağlar. 

    Elektrikli bisikletler, elektrik motorundan ek bir güç sağlayarak çoğu insanı bisikletten uzaklaştıran tüm engelleri ortadan kaldırıyor. Bir Alba E-Bike, standart bisikletlerin sürüş keyfini aynı şekilde koruyarak, daha uzun mesafelere gitmesine, dik yokuşları rahatlıkla tırmanmasına olanak sağlıyor. Ayrıca elektrikli bisiklet kullanıcıları ekstra ağırlık konusunda endişe duymadan ek eşya taşıyabiliyorlar.

    Elektrikli bisiklet kullanmak için onlarca neden var. Sağlıklı, ekonomik olması, pratiklik, taşınabilirlik bunlardan sadece birkaçı. Elektrikli bisikletler bu özellikleri ile tüm dünyada hızla popülerlik kazanıyor. İster şehirlerde, ister hafta sonu gezintilerinde veya doğada, elektrikli bisikletinizi kullanarak, sizde bu dünya çapındaki hareketin bir parçası olabilirsiniz.

Yorum Bırak

Yorumların yayınlanmadan önce onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın

x