Elektrikli Bisikletlerde 'Watt' nedir? Hangi 'Watt' değerini seçmeliyim ?

 Bütün elektrikli bisikletlerde ve elektrikli bisiklet dönüşüm setlerinde '500W Elektrikli Dağ Bisikleti', 250W elektrikli bisiklet dönüşüm Kiti' gibi gücü tanımlayan ibareler görürüz. Peki nedir bu Watt ve asıl konu hangi Watt'a değerine ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız?

   Burada problem motor üreticilerinin, motor güç etiketlerini kullanırken aynı standartları kullanmaması ve dolayısıyla son ürün kullanıcılarının çoğunlukla farkları anlayamamasıdır. Çoğu motor üreticisi motor etiketi üzerinde 'continuous' gücü verirken, bazı üreticiler 'peak ' gücü belirtmektedir. Kısacası 500W etiketi olan bir motordan 800W güç almak gayet doğaldır.

 WATT NEDİR ?
  Konuya kısacık bir fizik tanımı ile başlayalım. Watt ismini İskoç mühendis James Watt 'dan alan bir güç birimidir. Bir makinanın çıkış güçü Watt ile ölçülür. Burada konu bisikletimize geldiğinde 36V ile çalışan bir sistemde, 10 Amper ile sürülen bir kontrol ünitesi ile bisikletimizin gücü 36x10=360Watt olarak bulunabilir.
  Gördüğünüz gibi bir bisikletin 'peak ' gücünü hesaplamak oldukça kolay. Bu basit hesabı bütün elektrikli bisikletler ve elektrikli bisiklet dönüşüm kitleri için uygulayabilirsiniz. Ancak burada asıl konu ne kadar güce ihtiyacım var ?

NE KADAR GÜCE İHTİYACIM VAR ?

  Bu sorunun cevabı temel olarak iki faktöre bağlıdır; ağırlığınız ve ne kadar uzunlukta vediklikte yokuşlar tırmanacağınız. Burada ağırlıktan kast ettiğim bisikletinizin ağırlığı artı kendi ağırlığınız. Ne kadar ağırsanız hızlanmanız için o kadar güce ihtiyacınız olacaktır. Aynı şekilde dik ve uzun yokuşlar ihtiyacınızı arttıracaktır.
   Örneğin 70Kg lık bir bisikletçiyi düz yolları olan şehirlerde, bizim Eskişehir,Konya,Ankara kısmen İstanbul ve kısmen Antalya gibi ve çok dik olmayan yokuşlarda 250W, 36Volt luk bir sistem kendinizi rahat hissettirecektir. 36V ve 12Amper'lik bir kontrol ünitesi ile birlikte bu sistem bisikletçiye 36Vx12A=432Watt bir peak güç verecektir. Profesyonel bir bisikletçinin sadece ayak gücü ile 400W kadar bir güç ürettiği düşünülürse, bu sistemin ne kadar güç ürettiğini ve size ne kadar yardımcı olacağını bu örnekle gözünüzde canlandırabilirsiniz.

 Tabii ki hepimiz düz şehirlerde yaşamıyoruz ve hepimiz 70kg civarı ağırlıkta değil. Örneğin 90Kg üstü ve çok dik yokuşları olan bölgelerde yaşıyorsunuz veya pedallamaktan çok motor kuvvetine güvenmek istiyorsunuz. Bu durumda 500W, 36V sistemler devreye giriyor.
 Bizim ürünlerimizde kullandığımız kontrol ünitelerinin 22A pik değeri olduğunu düşünürsek 36Vx22A=792Watt değerini bulacağız ki bu güç sizi hemen hemen her yokuşu tırmandıracaktır.
    Piyasada 750W, 1000W veya 1500W arka veya ön direcg drive ürünler bulunuyor fakat biz yürüyen aksam güvenliği olarak uygun bulmadığımız için bu seviyelerdeki kitleri bulundurmuyor ve satmıyoruz. Bu konu da aslında ayrı bir yazı konusu ancak şimdilik biz konumuza dönelim.
     Yukarıdaki anlatımları elektrikli bisikletlerin genel olarak size ne kadar güç sağlayacağını anlatabilmek için anlatmaya çalıştım. Ancak bu seçimi yapabilmenin en net ve anlaşılabilir yolu seçeceğiniz bisikleti test etmek ve istediğiniz gücü bisiklet üzerinde gözlemlemek.

  Son olarak sizin kararınızı etkileyecek bir diğer faktör kendiniz dışındaki diğer yükler. Dolu bir sırt çantası seçiminizi değiştirmeyi etkilemeyecektir ancak çocuk taşıyıcılar, özellikle 3 tekerlekli bisikletlerde taşınan yüklerin ihtiyacınız olan gücü çok arttıracağını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

                                                                                                                      ALBA Ebikes

Bloga dön

2 yorum

Benim motor 350v lukmuş onu hızlandırmak icin ne yapmam lazim yani 48v 14amper 4 akülü bilgi alabilirmiyim mümkünse

Abdullah Çevik

merhaba. kilom 130 ve gidecegim yolda dik yokuslar var. nasil bir motor gucu tercih etmem gerekir? Bu arada kendi bisikletimi elektrikliye cevirecegim.

serkan seker

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.